A Bertelsmann AG nmet mdiaris online zenei szolgltats beindtst tervezi, amely a szerzi jogok megsrtse nlkl, a P2P elvei szerint mkdik majd.
A GNAB-ra keresztelt szolgltatst mg tavasszal
jelentette be a Bertelsmann lenyvllalata, az Avaro. Mostanra gy tnik vgs fzisba rt a fejleszts, s mg az idn beindulhat a szolgltats. A P2P rendszer a szerzi jogi problmk kezelsre kzpontostott internetes platformot, a megosztsra sztosztott hlzatot fog hasznlni. A Bertelsmann partnereinek - kztk a cg lenyvllalatnak, a BMG-nek - ez azt jelenti, hogy a jvben kzvetlenl vsrlknak adhatjk el letltseiket, amelyek a zenn kvl akr jtkok vagy videk is lehetnek majd - foglalta ssze a
Seattle Post Intelligencer. A Bertelsmann szmos zenei kiadval leszerzdtt mr, gy krlbell 1 milli zeneszmot knlhat majd a cg a hlzaton.
A hrek szerint a GNAB tervezi szmoltak a nagyobb lemezkiadk P2P rendszerekkel kapcsolatos agglyaival. A felhasznlknak fizetnik kell majd a szmok letltse eltt, gy biztostva a szerzi jogok tiszteletbentartst. A cg remli, hogy ez a fajta megkzelts visszahozza majd azt a kzssgi szellemet, amely a Napster megreformlsa ta kiveszett a P2P hlzatokbl. A rendszert gy terveztk, hogy a vllalatok sajt P2P szolgltatsokat knlhassanak, mialatt a kzpontostott platform gyel a biztonsgra. Az sszes eredeti fjl a kzponti szerveren kap majd helyet.
"Vsrlinknak s a platform minden felhasznljnak a lehet legjobb minsget s a legnagyobb biztonsgot tudjuk nyjtani Secure File Sharing technolginak ksznheten" - igrte mg tavasszal Hartmut Ostrowski, az Avaro elnke nyilatkozatban. A GNAB mr v vge elrhet lesz Nmetorszgban, 2006-ban pedig a kontinens tbbi orszgra is kiterjesztik majd - rja a
vnunet.com. A GNAB megjelense vlheten tovbb nveli majd a versenyt a letlts szolgltatsok kztt, klnsen hogy ez a rendszer is lehetv teszi videfjlok megosztst, akrcsak az Apple nemrg
megjult iTunes-a.