Kna a HD-DVD-re pl, de azzal nem kompatibilis optikai adattrolt akar kifejleszteni s a piacra dobni. Ezzel szemben a redmondi szoftverris az egyszer hasznlhat DVD mellett tette le a vokst.
"Egy sajt DVD utdformtum kifejlesztsvel bebizonythatjuk, hogy neknk is szavunk van a DVD-iparban s a piacon. A tervek szerint HD-DVD-inket 2008 eltt dobjuk majd piacra s ezzel egy j fejezet kezddhet a jv szabvnya cmrt foly harcban" - nyilatkozta Lu Da, a knai National Disc Engineering Center igazgathelyettese a Xinhua hrgynksgnek. A fejleszts f indoka, hogy Kna gy akarja megsprolni a DVD utn fizetend licencdjak egy jelents rszt.
Knban kszl az asztali s a szmtgpes DVD-lejtszk 70-80 szzalka is, mindez pedig azt jelenti, hogy a felhasznlt technolgik utn a knai cgeknek jelents mrtk sszegeket kell kifizetnik licencdj gyannt. "A licencdjak egy DVD-lejtsz gyrtsi kltsgeinek tlagosan a 40 szzalkt teszik ki. Ezzel a megoldssal viszont a kvetkez tz esztendben egy millird dollrt tudna megtakartani az orszg ipara" - mondta Lu Da. A szakember szerint az j optikai adattrol legfontosabb jellemzje, hogy ugyan a HD-DVD-n alapul, de azzal mgsem lesz kompatibilis.

Az "eredeti" lassan a sorozatgyrtshoz r Az j knai DVD-n - hasonlan a HD-DVD-hez - legfeljebb 30 GB-nyi adatot lehet majd trolni s tmogatni fogja az MPEG2, az MPEG4, a Windows Media Video 9 s a sajt fejleszts
Audio Video Coding Standard (AVS) szabvnyt.
Nhny napig gy tnt, hogy a Microsoft is sajt DVD-t akar elkszteni s piacra dobni. A szabvnyos adattrolnak az lett volna a klnlegessge, hogy csupn egyszer lehetett volna lejtszani - gy akartk megkadlyozni a kalzmsolatok gyors elterjedst. A konszern azonban a PC-Welt nev nmet online hrportlnak
cfolta, hogy ilyen termk kifejlesztsre vagy piacra dobsra kszlne s nemes egyszersggel hrlapi kacsnak minstette az informcit.
A korbban felrppent hr valsznleg abbl az informcibl indult, hogy a Windows Media formtum digitlis msolsvdelme az adott tartalomnak csupn az egyszeri lejtszst teszi lehetv. Ettl fggetlenl sok felhasznl gy vli, "nem zrg a haraszt, ha nem fjja a szl"...