Ausztrl kutatk szerint a vezetknlkli hlzatokban, a 60 GHz-es frekvenciatartomnyban hamarosan elrhetv vlik az 5, st akr a 10 gigabit/msodpercenknti adattviteli sebessg elrse. Utbbi azt jelenten, hogy egy komplett DVD tovbbtsra alig 30 msodpercre lenne szksg.
A 60 GHz Wireless Networking projektet Ausztrlia legfontosabb kutatintzete, a
NICTA indtotta el. A szakemberek kt esztendn bell ki akarjk fejleszteni a 10 gigabit/s-os adattviteli sebessgre kpes WLAN-eszkz prototpust. A kutatk clja egy olyan klnbz rszegysgekbl ll ktszer kt centimteres chip ltrehozsa, ami mr a WLAN-antennt is tartalmazza, azaz ksbb brhol felhasznlhat lenne az olcs vezetk nlkli hlzatok kiptsre.
A jelenlegi leggyorsabb adattvitelre kpes, IEEE 802.11g szabvny WLAN-termkek svszlessge 54 Mbps, m ez mg nem elegend pldul a videk vagy a tvadsok tkletes, akadsmentes tovbbtsra. Mivel azonban nemrg Ausztrlia s az Egyeslt llamok is jvhagyta az 57 s 60 GHz kztti frekvenciatartomnyok jvbeni hasznlatt, gy megnylt az t a mg gyorsabb adattvitelt lehetv tev vezetk nlkli hlzatok kifejlesztse fel.
A krdssel egy ideje mr foglalkozik az IEEE szabvnygyi szervezet egyik munkacsoportja is, amelyben helyet kaptak pldul az Intel, a Samsung, az IBM s a Philips kpviseli. "A versenyt nem a nagy cgek, hanem a kis fejlesztcsoportok sikert hozza" - vli Stan Skafidas, a NICTA kutatsvezetje, aki szerint a multinacionlis vllalatok semmi mst nem csinlnak, csak megvsroljk azokat a szakembereket, akik az rdemi munkt elvgzik.
A projekt mindenesetre sok sikerrel kecsegtet, hiszen alig egy ve a Siemens mrnkeinek - igaz az 5 GHz-es frekvenciatartomnyban - egyszer mr sikerlt
elrnik az 1 gigabit/s-os adattviteli sebessget egy ksrleti WLAN-hlzaton.